Rozwój medycyny estetycznej

lekarze specjaliści > Medycyna estetyczna > Rozwój medycyny estetycznej

Specjaliści Radzą

Rozwój medycyny estetycznej

Równolegle rozwijała się chirurgia plastyczna, która w czasach poprzedzających zastosowanie nowoczesnego znieczulenia zarezerwowana była dla najodważniejszych i raczej stosowana była w przypadkach zniekształceń, niż dla poprawy urody. Od połowy XX wieku pojawiła się jednak nowoczesna medycyna estetyczna, a od ok. 20 lat wspomagana przez medycynę anty-anging, rozwija się bardzo dynamicznie, będąc najprężniej rozwijającą się dziedziną medycyny.

Początkowo stosowano bardzo skoncentrowane substancje chemiczne, które w czasie zabiegu peelingu powodowały duże uszkodzenia, długotrwale wyłączając pacjentów z życia społecznego, często wywołując powikłania. Dzięki wielu próbom i badaniom naukowym obecnie wprowadzono mieszanki substancji peelingujących, które łączą wysoką skuteczność z niewielką ilością powikłań. Podobnie sprawa się miała z wprowadzonymi w latach 70-tych laserami. Postęp technologiczny dał lekarzom medycy estetycznej narzędzie do walki z wieloma problemami, poczynając od zmarszczek, przez poszerzone naczynia krwionośne, przebarwienia, rozstępy i blizny, a na zabiegach z ginekologii estetycznej kończąc.

Prawdziwym przełomem było wprowadzenie do medycyny estetycznej terapii z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Pierwotnie zastrzeżony do zabiegów z okulistyki, później zmarszczek w obrębie gładzizny, obecnie stosowany jest w różnych wskazaniach. Najpowszechniej stosowany w zmarszczkach mimicznych 1/3 górnej twarzy, ale również w zmarszczkach wokół ust, opadających kątach ust, zmarszczkach na szyi, nadpotliwości czy też opadaniu zarysu żuchwy-tzw. Efekt Nefretete.

Ewolucja, której podlegały na przestrzeni lat wypełniacze spowodowała, że obecnie terapie z ich wykorzystaniem są bezpieczne i bardzo efektywne. Stosowane początkowo silikony, które migrowały poza miejsce podania, pozostawały w tkankach pacjenta na całe życie, wywołując często odczyny i trudne do leczenia ziarniniaki. Późniejsze wypełniacze kolagenowe wymagały wykonywania prób uczuleniowych i były dość bolesne przy podawaniu. Obecnie wykorzystywane substancje biodegradowalne takie jak hydroksyapatyt wapnia, polisacharydy, kwas polimlekowy czy też złoty standard – kwas hialuronowy dają ogromne możliwości modelowania tkanek, nie tylko w obrębie twarzy, ale również ciała.

Wielkie nadzieje środowisko medyczne wiąże z wprowadzonymi obecnie nowoczesnymi nićmi chirurgicznymi, stosowanymi w celu podwieszania i rewitalizacji tkanek. Można zaimplantować je w celu podniesienia opadających brwi, policzków, podbródka, ale również piersi, ramion czy pośladków.

Nowe technologie powodują, że zabiegi takie jak liposukcja czy przeszczepy tłuszczu, wcześniej zarezerwowane dla chirurgii plastycznej w warunkach sali operacyjnej stały się mniej inwazyjne, pozbawione w dużej mierze powikłań i nie wykluczające długotrwale z życia społecznego.
Rozwijająca się równolegle medycyna anty-anging , to nauka mająca wydłużyć nasze życie, podnosząc jego jakość poprzez wykluczenie wielu schorzeń na drodze wcześnie wdrożonej profilaktyki.

Medycyna estetyczna

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl